Płyty meblowe – jakie są rodzaje?

Płyty meblowe – jakie są rodzaje?

Przeglądając ofertę producentów mebli, można zauważyć, że coraz mniej jest dostępnych produktów, które wykonuje się z litego drewna. Z powodzeniem zastępują je różne płyty meblowe. Warto więc wiedzieć, jakie są ich rodzaje i jak się je wykonuje, by w razie konieczności móc stwierdzić, czy dany mebel wykonany z płyt drewnopochodnych jest wart uwagi.  

Najczęściej stosowane płyty meblowe

Płyty meblowe są wykorzystywane do produkcji przeróżnych elementów stolarskich, jak również mebli. Bardzo często jest tak, że kiedy stoimy przed możliwością zakupu wybranej szafki, czy regału, nie zawsze wiemy, jakie płyty meblowe znajdują się pod okleiną, czy laminatem. Najczęściej stosowane w meblarstwie płyty drewnopochodne, to: płyty pilśniowe, wiórowe, paździerzowe, a także sklejka. 

Z czego są wykonane płyty meblowe?

W przemyśle meblarskim płyty pilśniowe wykorzystuje się w postaci MDF-ów. Produkuje się je z wykorzystaniem sprasowanej, rozwłóknionej masy drzewnej. Można także wyróżnić twardsze płyty HDF i bardziej miękkie LDF. 

Z kolei płyty wiórowe, jak sama nazwa wskazuje, są wykonane z wiórów drzewnych, które łączy się ze sobą za pomocą odpowiednich klejów syntetycznych. Bardzo duże znaczenie ma tutaj to, jak w danej płycie wióry zostaną ułożone, a także jakie zostało zastosowane spoiwo. Ze względu na te dwa czynniki płyty wiórowe mogą być stosowane albo do produkcji mebli, albo w budownictwie. 

Natomiast płyty paździerzowe wytwarza się ze zdrewniałych łodyg roślin, które łączy się za pomocą właściwego kleju. Ten rodzaj płyt można zaliczyć do najmniej szlachetnych. Zupełnym przeciwieństwem popularnego paździerza jest sklejka, którą zalicza się do droższych płyt drewnopochodnych. Sklejkę, która bardzo dobrze imituje naturalne drewno, wykorzystuje się w meblarstwie. Tworzą ją cienkie warstwy drewna, które łączy się za pomocą klejów żywicznych.

Asortyment tego rodzaju znajdą państwo w sklepie Belmeb