Prowadnice do szuflad – rolkowe czy kulkowe?

Prowadnice do szuflad – rolkowe czy kulkowe?

Szuflady wydają się być najbardziej powszechnym elementem aranżacji wnętrz obecnym w prawie każdym pomieszczeniu mieszkalnym. W końcu są one znacznie praktyczniejsze od półek i szafek, a także pozwalają na więcej prywatności i lepszą organizację rzeczy. Jednak w przeciwieństwie do innych organizerów szuflada potrzebuje mechanizmu, który pozwoli jej się przesuwać. Jest to tzw. prowadnica do szuflady. Na rynku możemy wyróżnić dwa najpopularniejsze modele prowadnic – rolkowe i kulkowe. Które z nich lepiej wybrać?

Rolkowe prowadnice do szuflad

Ten rodzaj prowadnic do szuflad jest niezwykle tani, a przy tym bardzo skuteczny. Prosty mechanizm składający się z kółek jeżdżących po szynach do szuflad potrafi udźwignąć nawet pięćdziesiąt kilogramów, a zarówno jego montaż i wymiana są bardzo łatwe. Niestety używając rolkowej prowadnicy do szuflady, trzeba być gotowym na stosunkowo częste problemy takie jak kółka wypadające z szyn, czy też zniekształcenia mechanizmu. Ponadto niska cena idzie w parze z małym komfortem użytkowania. Szuflady z rolkowym mechanizmem nie będą się otwierały nawet w połowie tak płynnie i cicho, jak te z prowadnicami kulkowymi.

Kulkowe prowadnice szufladowe

Prowadnice kulkowe mają charakterystyczne szyny do szuflad z otworami na których zatrzymuje się cały mechanizm po otworzeniu. Sprawia to, że działają one znacznie płynniej, a także są cichsze i stabilniejsze od swojego rolkowego odpowiednika. Dlatego doskonale nadają się one do takich pomieszczeń jak sypialnia czy pokój dziecka. One również potrafią utrzymać pięćdziesięciokilogramowy ciężar, jednak ich cena jest nieco wyższa od prowadnic rolkowych. Warto też wspomnieć, że takie prowadnice często nie odpowiadają poczuciu estetyki użytkowników, a także nie nadają się do wilgotnych miejsc takich jak łazienka. Jeżeli jednak ktoś ceni sobie wygodę użytkowania to powinien postawić właśnie na kulkowe prowadnice do szuflad z oferty Belmeb.