Jak wybrać talerze do kuchni? Wszystkie niuanse materiału

Jak wybrać talerze do kuchni? Wszystkie niuanse materiału

Talerze odgrywają kluczową rolę w każdej kuchni, ponieważ spełniają kilka funkcji. Jemy z nich, podajemy w nich jedzenie, a także wykorzystujemy je jako środek rozwiązywania przedłużających się konfliktów. W kuchni zawsze powinno być dużo talerzy, bo nigdy nie wiadomo, do czego zostaną użyte. Muszą one być praktyczne i doskonale komponować się z wnętrzem kuchni. Jak więc wybrać odpowiednie materiały na talerze?

Porcelana

Materiał jest jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze, ponieważ talerze wykonane z różnych materiałów mają różne właściwości. Porcelana jest nadal najbardziej elegancka i preferowana. O ile jeszcze kilka wieków temu porcelanowe talerze były powszechne w wielu domach, o tyle dziś takie przedmioty traktowane są niemal jak luksus.

Oczywiście talerz, występuje we wszystkich kształtach i rozmiarach, od naczyń, które odziedziczyłeś po swojej prababci, po zabawne, współczesne wersje z ironicznymi obrazkami. Porcelanowe talerze są jednak bardzo wysokiej jakości i rzeczywiście trwałe, najbardziej ceniony jest kolor mleczny. Porcelana jest dość ciężka: należy o tym pamiętać, jeśli dziecko pomaga w usuwaniu talerzy ze stołu.

Glina

talerze

Innym popularnym materiałem na talerze są naczynia gliniane. Jest gorszej jakości niż porcelana, ale jest bardzo praktyczna. Naczynia gliniane są łatwe do czyszczenia i mają bardzo atrakcyjny wygląd, zwłaszcza białe talerze gliniane. Wadą jest to, że są one bardzo kruche, ale niektórzy ludzie mogą nawet uważać tę cechę za przydatną.

Drewno

Z talerzami wykonanymi z drewna nigdy nie można zrobić czegoś takiego, no chyba, że jest się uzbrojonym w małą siekierkę. Drewno jest dość nietypowym materiałem na przybory kuchenne codziennego użytku, ale niewątpliwie jest bardzo przyjazne dla środowiska.

Drewniane talerze są idealne do stylu wiejskiego lub jeśli lubisz gotować polskie potrawy. Ten rodzaj przyborów nie wymaga szczególnej pielęgnacji, ale należy pamiętać, że drewno bardzo silnie pochłania zapachy.

Szkło

Talerze szklane stają się coraz bardziej popularne, ponieważ są bardzo atrakcyjne, a jednocześnie bardzo trwałe. Talerze te mogą być przezroczyste lub kolorowe i nadają się również do stosowania w mikrofalówce jeżeli są hartowane.