Home » Plafony – jak wybrać?

Plafony – jak wybrać?

Plafony – jak wybrać?

Plafony znane również jako lampy sufitowe stosowane są zwykle w kuchniach, przedpokojach i łazienkach. Wprowadzanie jednak nowoczesnych rozwiązań, nowych kształtów i kolorów sprawiło, że pojawiają się także w sypialniach i salonach. Dekoratorzy wnętrz przekonują jednak, że najlepiej prezentują się w niskich i niewielkich pomieszczeniach, w których standardowa lampa wisząca przytłoczyłaby aranżację.

Oświetlenie plafon – jakie wybrać?

Plafon należy dopasować do aranżacji i warunków pomieszczenia, w którym będzie się znajdować. Klasyczne świetnie współgrają z większością aranżacyjnych pomysłów. Spełniają swoją funkcję, zapewniając jednocześnie doskonałe tło dla innych elementów wystroju. Sprawdzają się przede wszystkim w pomieszczeniach eleganckich. Ich przeciwieństwem są nowoczesne plafony, które bardzo pasują do minimalistycznych, współczesnych aranżacji:

  • w stylu glamour świetnie wygląda połączenie złota i czerni ozdobionych kryształkami,
  • w stylu industrialnym metal, surowy design i beton,
  • w stylu skandynawskim naturalne materiały.
plafony

Plafon – charakterystyka

W przeciwieństwie do lamp wiszących, plafony montowane są bezpośrednio na suficie, dzięki czemu płaska lampa pasuje nawet do wystroju niewielkiego pomieszczenia. Dostępne są także plafony ścienne, które stosowane są często zamiennie z kinkietami. Zajmują natomiast mniej miejsca z powodu płaskiego montażu do powierzchni ściany. Stanowią zatem popularny zamiennik dla lamp sufitowych i ściennych. Pozwalają na stworzenie przytulnego, domowego klimatu z lekko rozproszonym światłem lub skierowaniu źródła światła na wybrane miejsce aranżacji.