Home » Oświetlenie jadalni – o czym warto pamiętać?

Oświetlenie jadalni – o czym warto pamiętać?

Oświetlenie jadalni – o czym warto pamiętać?

Planując rozmieszczenie punktów świetlnych w jadalni, trzeba pamiętać o kilku aspektach, by pomieszczenie było funkcjonalne i zarazem zachwycało wizualnie. Dotyczy to zarówno jadalni oddzielnej, jak i tej połączonej z kuchnią. Na co więc zwrócić uwagę by prawidłowo rozjaśnić całą przestrzeń?

Jaka lampa do jadalni będzie najlepsza?

W jadalni potrzebne jest przede wszystkim dość mocne światło, by dobrze rozświetlało stół z potrawami. Dlatego warto wybrać lampy o raczej jasnym kloszu i o wystarczającej mocy. W dodatku lampa do jadalni powinna wisieć nad stołem, ponieważ jest to główny punkt pomieszczenia, gdzie spożywane są posiłki. Warto też pamiętać o innych częściach tej przestrzeni. Jeżeli ustawione są na przykład kredensy z dekoracyjnym szkłem, to można je rozjaśnić dodatkowymi punktami świetlnymi. Lampa do jadalni będzie też pasowała w miejscach ponad obrazami czy na ścianie obok kwietnika. 

oświetlenie jadalni

Oświetlenie w kuchni otwartej na jadalnię

Kiedy jadalnia połączona jest z aneksem kuchennym, to również i kuchnię można tak rozjaśnić, by stała się spójną częścią całej przestrzeni. Wówczas można na przykład zamontować lampki nad wyspą kuchenną, które są niezwykle efektowne i klimatyczne. Takie oświetlenie w kuchni subtelnie rozgraniczy część jadalnianą, a wieczorową porą może być jedynym światłem podczas wspólnego picia herbaty przez domowników.

Lampa do jadalni połączonej z kuchnią może zostać ograniczona do jednego punktu wprost nad stołem, w wersji dopasowanej aranżacyjnie do obu pomieszczeń. Można na przykład wybrać modele:

  • w klasycznej bieli o prostym kształcie,
  • nowoczesne, srebrne wersje z połyskiem,
  • asymetryczne lampy z kaskadowymi kloszami.