Dobre i złe strony lamp sodowych

Dobre i złe strony lamp sodowych

Można powiedzieć, że lampy sodowe praktycznie zastąpiły wcześniej stosowane lampy rtęciowe. Właściwie każdy byłby w stanie odróżnić światło sodowe od innych świateł, spacerując wieczorem po mieście, ponieważ ma ono charakterystyczny pomarańczowy kolor.

Nic dziwnego, że lampy te są powszechnie stosowane do oświetlania zewnętrza, ich skuteczność jest bowiem bardzo wysoka. A czym właściwie się one charakteryzują i jakie są plusy i minusy ich użytkowania?

Działanie

Środowiskiem wyładowczym lamp sodowych są pary sodu, które znajdują się pod wysokim ciśnieniem. Ich działanie polega na tym, że w trakcie wyładowania w gazie powstaje energia, czyli właśnie specyficzne światło, które człowiek jest w stanie dostrzec gołym okiem. Lampy te dzielą się na wysokoprężne oraz niskoprężne.

Zalety

Bez wątpienia jednym z największych atutów lamp sodowych jest ich trwałość. Niezależnie od tego, czy są to wysoko-, czy też niskoprężne lampy, ich czas działania jest bardzo długi, sięga on nawet 30 000 h. Ponadto, mają one wysoką moc. Warto zwrócić także uwagę na fakt, że cena jest korzystna i opłacalna w zestawieniu ze swoją skutecznością, sklepy online posiadają naprawdę szeroki wybór wyrobów w korzystnej stawce: https://hurtownia-swiatla.pl/lampy-sodowe

Wady

Jak już wcześniej było wspomniane, lampy sodowe wytwarzają charakterystyczne pomarańczowe światło. Można więc przyznać, że ich barwa fałszuje nieco barwę otoczenia i sprawia, że wszystko dookoła wygląda nienaturalnie. Z tego powodu też w niektórych miejscach rezygnuje się ze stosowania tego typu lamp.