Rattan w każdej aranżacji!

Rattan w każdej aranżacji!

Krzesła wykonane z rattanu gościły w naszych domach i ogrodach już w starożytnym Egipcie i Rzymie. Z roku na rok stawały się popularniejsze, a do tworzenia elementów plecionych używano wtedy głównie wici wierzbowych. Dopiero od XIX wieku zaczęto sprowadzać z dalekiej Azji solidne drzewo rattanowe. Surowiec ten to nic innego jak drzewo palmy rattanowej o nazwie „Calamus Rotan”, które rośnie głównie w Malezji, Indonezji i Ekwadorze. Jego pnące liany osiągają nawet do 200 metrów długości. 

Rattan w każdej aranżacji ?

Meble tworzone z naturalnych plecionek wciąż powiększają grono swoich zwolenników i miłośników. Dotychczas mogliśmy je spotkać głównie w ogrodach, na balkonach i tarasach. Obecnie jednak trwająca od kilku lat moda na produkty rattanowe sprawiła, że same krzesła zostały docenione za swój oryginalny ponadczasowy wygląd i coraz częściej używane są w aranżacjach wnętrz.  Dzięki swojej ponadczasowej estetyce świetnie sprawdzają się zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i tych zwróconych nieco mocniej w stylu retro. Nienachalna forma rattanu jak i jego lekkość oraz elegancja, a zarazem trwałość sprawia, że stają się nieodłącznym elementem wystroju w wielu polskich domach.

Krzesła rattanowe z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjne i ciężkie krzesła w kuchni, jadalni jak i salonie. Nie musimy się martwić, czy krzesła wykonane z surowca będą pasowały do motywu przewodniego wystroju naszego mieszkania. Rattan idealnie sprawdzi się  wszędzie – jako dopełnienie stylu minimalistycznego, jak i podkreśli prostotę oraz umiłowanie do natury w pomieszczeniach stylizowanych w stylu skandynawskim. W stylu tropikalnym rattanowe krzesło doda nam odrobinę egzotyki. Równie dobrze sprawdzi się w eleganckim i nieco luksusowym stylu glamur, gdzie pośród marmuru czy aksamitu krzesło wykonane z rattanu delikatnie ociepli nam pomieszczenie.  

Jednak, każdy profesjonalny projektant wie, że meble wykonane z naturalnych materiałów to absolutny must-have w przypadku aranżacji boho. Dzięki rattanowym meblom w takim wnętrzu poczujesz się jak na wakacjach. Krzesła i dodatki rattanowe kuszą swoją lekkością i delikatnością co w połączeniu ze stylem boho sprawia, że zapominamy o wszystkich troskach i przenosimy się do krainy beztroskiego relaksu. Z przyjemnością będziemy wracać do domu, aby spędzić miłe chwile na czytanie książki siedząc w wygodnym krześle ratanowym. 

Jak dbać o krzesła plecione?

Surowiec, z którego tworzone są meble plecione nie najlepiej znosi wilgoć i niesprzyjające zmienne warunki atmosferyczne, z jakimi mamy do czynienia w naszym kraju, w związku z czym musimy je chronić przed kaprysami pogody. Natomiast jeśli użytkujemy rattan w domu to absolutnie nie musimy się martwić o jego trwałość czy też przeprowadzać trudną i pracochłonną pielęgnacje. Materiał ten jest wyjątkowo trwały i odporny na uszkodzenia. W związku z tym meble rattanowe posłużą nam zdecydowanie dłużej, przy tym z biegiem lat nadal wyglądają lekko i jasno, w przeciwieństwie do mebli drewnianych i tapicerowanych.