3 najważniejsze kwestie podczas wybierania stołu marzeń

3 najważniejsze kwestie podczas wybierania stołu marzeń

Wśród jednych z najistotniejszych mebli, jakie przyjdzie Ci wybrać do nowego domu – jest stół. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, jednak spędzamy przy nim naprawdę dużo czasu, a różnorodność jego zastosowań jest ogromna. O czym pamiętać podczas zakupu?

Zastanów się, ile masz na niego miejsca

Stoły drewniane mogą być naprawdę monumentalne – https://witek.pl/meble/typy-mebli/stoly/stoly-drewniane/, jednak nie każda jadalnia, kuchnia czy salon są w stanie pomieścić taki mebel. Dlatego też dokładnie zastanów się, jaką przestrzeń chcesz i możesz poświęcić na stół – i pod tym kątem dobieraj jego wymiary.

Pamiętaj o jednej z najbardziej podstawowych zasad: w przypadku niedużych pomieszczeń, lepszym wyborem są stoły prostokątne – te można bowiem przesunąć pod ścianę. Modele okrągłe znacznie gorzej sprawdzają się tam, gdzie przestrzeń ma znaczenie – ich przesunięcie jest nieco problematyczne, a także same w sobie – są masywniejsze.

Czego oczekujesz od stołu?

Różne rodzaje drewna oferują rozmaity stopień twardości. Przed wyborem określonej barwy zorientuj się na pewno, czy określony gatunek drewna jest odpowiedni dla Twoich potrzeb. Może się bowiem okazać, że odpowiadająca Ci wyglądem opcja jest zbyt miękka jak na Twoje potrzeby i będzie ulegać częstym uszkodzeniom.

Zasada jest w tym zakresie jedna: im wyższa twardość materiału, tym mniejsza podatność na uszkodzenia. Jeśli chcesz zapewnić sobie naprawdę wytrzymały mebel, wybierz gatunek o wysokim stopniu twardości.

Policz domowników (i gości!)

Zastanów się, jakiego rozmiaru stołu potrzebujesz. Jeśli na stałe zasiadają przy nim dwie lub trzy osoby, ale jednocześnie zdarza się, że odwiedzających jest drugie tyle – dobrym wyborem może być model rozkładany. 

W ten sposób na co dzień można korzystać z mniejszej, złożonej wersji i mocować wygodny element powiększający, gdy zachodzi potrzeba pomieszczenia większej ilości osób. Tego typu rozwiązania są dostępne zarówno dla klasycznych stołów kwadratowych, jak i okrągłych modeli. To pozwala na wybór opcji, która najbardziej Ci odpowiada bez konieczności rezygnacji z określonego kształtu.