Świetlówki liniowe: czyli jak wymienić żarówkę raz na 10 lat
Świetlówki liniowe są energooszczędną alternatywą dla żarówek i pozwalają na wyprodukowanie podłużnego strumienia światła. Produkowane są przez wiele firm – dwie najpopularniejsze to Philips i GE.
Podstawowe cechy świetlówek liniowych
Świetlówki liniowe zużywają mniej energii elektrycznej, co oznacza, że do wytworzenia tej samej ilości światła, co żarówki, wymagają mniej prądu. Są one również bardziej trwałe, co oznacza, że będą działać dłużej i zwykle mowa jest o 10 tys. godzin.
Powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że świetlówki zawsze dają „niebieskawe” światło. Można je dostosowywać do swoich potrzeb. Świetlówki liniowe są atrakcyjną opcją dla oświetlenia biur, szkół i pomieszczeń komercyjnych, w których ludzie mogliby wygodnie pracować bez oślepiającego światła żarowego.
Żarówki są niedrogie, ale szybko się przepalają. Świetlówki liniowe działają znacznie dłużej i zawierają rtęć, więc nie należy ich wyrzucać do śmieci – są więc lepszym wyborem, jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy i zastosowanie przemysłowe.
Dostępne są również względnie tanie świetlówki liniowe, jednak im cena wyższa, tym moc i długość pracy lepsza.
10-lat światła z jedną świetlówką
Świetlówka liniowa jest niedrogim, długotrwałym źródłem światła, które, jeśli jest prawidłowo podłączone, może działać przez 10 lat lub dłużej.
Przy zakupie świetlówki należy zwrócić uwagę na następujące elementy.
- Moc świetlówki to ilość mocy, jaką emituje lampa, mierzona w watach. Moc, którą wybierzesz określa rozmiar oprawy. Im wyższa moc, tym większa oprawa. Na przykład, 38-watowa lampa będzie świeciła znacznie silniej niż 14-watowa
- Kelwin (K) wskazuje temperaturę barwową lampy. Temperatury kolorów są mierzone w Kelwinach. Im wyższy Kelwin, tym chłodniejszy kolor. Na przykład, lampa 3000K jest cieplejsza niż lampa 4100K
- Styl. Istnieją trzy rodzaje lamp fluorescencyjnych. Wszystkie oprawy mają statecznik. W zależności od zastosowania, niektóre lampy mogą mieć inny wygląd, a także kształt
- Długość lampy to odległość pomiędzy obiema końcami lampy. Miara ta jest podawana w centymetrach