Żarówki led jako trwała i energooszczędna alternatywa żarówek klasycznych

Żarówki led jako trwała i energooszczędna alternatywa żarówek klasycznych

Wbrew pozorom, ekologia idzie w parze z oszczędnością. Nawet jeżeli pewne sprzyjające środowisku rozwiązania na pierwszy rzut oka zdają się być o wiele kosztowniejsze, zazwyczaj w perspektywie czasu okazują się być znacznie bardziej opłacalne od ich tańszych, tradycyjnych odpowiedników. Sprawdza się to w przypadku żarówek: mimo, że za żarówki led będziemy musieli zapłacić więcej, niż za klasyczne, różnica w cenie zwróci nam się dzięki ich energooszczędności.

Dlaczego akurat żarówki led?

Żarówki led charakteryzują się wysoką sprawnością świetlną i zużywają około 90% mniej energii, niż żarówki tradycyjne. Nie jest to jednak jedyna ich zaleta. Są także bardzo trwałe – ich żywotność może wynosić nawet 100 tysięcy godzin. Podczas ich pracy powstaje tylko niewielka ilość ciepła, dzięki czemu nie mają skłonności do nagrzewania się. Po włączeniu szybko osiągają pełną jasność i bardzo dobrze oddają barwy. Ponad to, do ich produkcji nie stosuje się toksycznych materiałów i są w pełni biodegradowalne, dzięki czemu ich stosowanie ogranicza negatywny wpływ na środowisko oraz ludzkie zdrowie.

Jak kupować żarówki led?

Wybierając żarówkę led, należy zwrócić uwagę nie tylko na moc w watach i rodzaj gwintu, lecz również na posiadaną przez nią moc w lumenach. Określa ona wielkość emitowanego strumienia świetlnego. Dokonując zakupu żarówki led, należy z góry znać jej przeznaczenie i interesującą nas jasność. Przykładowo, żarówka led w lampie dekoracyjnej może mieć nawet trzykrotnie mniejszą moc, niż w lampie oświetlającej miejsce precyzyjnej pracy. Szacuje się, że w pomieszczeniu o standardowej wysokości na 1 m² powierzchni powinno przypadać około 5 W, czyli 50 lumenów.