Jakie wybrać kątowniki montażowe?

Jakie wybrać kątowniki montażowe?

Kątowniki to powszechnie stosowane w stolarstwie elementy do łączenia drewna lub płyty wiórowej. Takie elementy różnią się od siebie rozmiarem, wielkością, kształtem oraz przeznaczeniem. Jak wybrać odpowiednie kątowniki montażowe?

Jak stosować kątowniki w stolarstwie?

Warte uwagi są na pewno tego typu kątowniki stalowe – są to odporne na wygięcia i złamanie elementy, w których znajdują się otwory o właściwej średnicy. Przez te otwory umieszcza się wewnątrz drewna specjalne wkręty lub gwoździe pierścieniowe, które trwale łączą kątownik z powierzchnią materiału. Takie kątowniki stosowane są przede wszystkim wewnątrz mebli, aby wzmocnić ich konstrukcję.

Rodzaje kątowników metalowych

Metalowe kątowniki różnią się wielkości oraz kształtem. W większości wypadków do wewnętrznego łączenia poszczególnych części mebli wykorzystuje się kątowniki z ramionami, pomiędzy którymi znajduje się kąt o szerokości 90 stopni. Takie kątowniki umożliwiają prostopadłe łączenie ścianek meblowych. Poza tym często stosuje się także płaskowniki, które nie posiadają wygiętych ramiona, ale służą do wzmocnienia konstrukcji mebla.

Jak wybrać dobry kątownik?

Właściwie dobrany kątownik powinien odznaczać się wielkością i kształtem dopasowanymi do wielkości i ciężaru danego mebla. Większość kątowników można przesłonić przy pomocy specjalnych zaślepek z tworzywa sztucznego. Kątowniki metalowe pozostają wtedy niewidoczne, dzięki czemu meble prezentują się bardziej estetycznie.